Přeskočit na hlavní obsah

Jak se šije s/z minky...

Ale co to vlastně minky je?

Minkee je registrovaná značka materiálu firmy Benartex. Setkáte se ale také s podobnými materiály, které se nazývají Minky nebo Minkie. Všechny tyto názvy označují polyesterový mikrovláknový plyš měkčí a hebčí než si dokážete představit. 

Jinými slovy je to ten nejnádhernější a nejpříjemnější materiál, který mi prošel rukama! Materiál, který i když bude nějakou dobu ležet v polici, vždy když půjdete okolo, pohladíte jej… Šijí se z něj ňuchací/mazlící hračky na spaní pro děti, dětské deky a sem tam i nějaký obleček. A i když se bude zdát, že pořizovací cena za metr je vysoká, fleece ani samet jej nenahradí, a zamilujete se do něj…

A jak se vlastně s minky (jako s kým, čím?) a nebo z minky (jako z koho, čeho?) šije?
 
Na začátku je výběr střihu…


Dlouho jsem procházela různé časopisy. Hledala, vybírala, pak zase svůj výběr měnila… Nakonec jsem se rozhodla pro dětský overal.

 


Při šití čehokoliv z minky myslete na to, že je to pletenina, takže je to takový „živější“ materiál. Nebude ležet jen tak nehnutě. Hned na začátku se kapku zapotíte, jak jej budete neustále rovnat. Pevné okraje musí být na sobě. Nevadí, že v místech, kde byla látka střižená, na sobě neleží. Tomu se nejspíš nevyhnete. Je to kvůli tomu, že výsledný výrobek by mohl dělat „neplechu“.

Třeba zrovna u kalhot by boční/krokový šev neležel tam, kde má (vnitřní/vnější strana lýtka a stehna), ale nohavice by se mohla různě kroutit. 

A ještě jedna velice důležitá věc, na kterou nezapomeňte při pokládání střihů, je mít všechny střihy položeny stejným směrem, žádný vzhůru nohama. Minky je jako manšestr – po srsti je světlejší, proti srsti tmavší. Nikde jsem však nevyčetla, jak je to správně, takže to konečné rozhodnutí je nejspíš na vás. Já stříhala proti srsti, chtěla jsem mít zelinkavou barvu trošku sytější ;)

Špendlete! Všechno a co nejvíc to půjde.





A další bod, který bych doporučila udělat – obnitkujte si okraje střižených dílů. Neříkám, že si kvůli minky musíte kupovat overlock, ale v tomto případě usnadní práci a vy nebudete nešťastné z všudypřítomných „drobků-chloupků“. A že vlezou opravdu všude…


Jakékoliv aplikace, zipy či kapsy je vhodné nejen našpendlit ale také nastehovat, aby opravdu zůstaly na svém místě. Jasně, existují různé oboustranné vlizelíny nebo vliesofix, jenže to se musí žehlit. Minky NEŽEHLETE! jinak se vám „ztratí“ ťuplíky.
 
 
A když už jsou jednotlivé díly hotové, nachystané, je na řadě montáž. Prostě – dát to všechno dohromady.
A pak – můžete vyrazit ;) Jen myslete na to, že pokud šijete na své děti, šijte buď dostatečně rychle, nebo větší velikost, ať se nestane to co mně – overálek je tak akorát…

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jsem zpět!

Jeden by neřekl , jak ten čas letí... Vše si uvědomíme až zpětně. Stejně jako já... Za těch téměř pět let, co jsem nenapsala ani písmenko, jsem: - stihla nastoupit do práce (administrativa) - nejmladší syn nastoupil do školky (letos šel již do 3. třídy) - prostřední dcera do 1. třídy (teď je z ní šesťačka) - nejstarší dcera do 3. třídy (ode dneška osmačka) - se stihla vdát (a vůbec ta svatba nevypadala tak, jak jsem si plánovala ) - se stihla rozvést (a vůbec to nebylo jednoduché) - patřila k těm, kteří šili roušky (a byla jsem za rebela a nechtěla je nosit) - zažila tak trochu šikanu na pracovišti - si našla novou (tvůrčí) práci - se začala vracet k šití Tak se pohodlně posaďte, dejte si kávu, protože... Cesta zpátky do minulosti (pomocí prokliků) právě začíná... Šití se věnuju 25 let . Roky ve škole (oděvní průmyslovka a VOŠ textilní), pár let praxe v oděvních firmách a nakonec spousta let šití z domu a na zakázku. Před 14 lety jsem na Fleru začínala pod nickem tmarcela . Svého čas

Po okolí

Jak jsem nakousla minule, začátek léta nebyl úplně dle mých představ. Se zády jsem marodila více jak dva měsíce! Prvních pár týdnů jsem se nezmohla na nic jiného než na polohu vleže a spánek. Když byly děti ve škole, já spala. Zadýchala jsem se už při přechodu po bytě. Po třech týdnech se mi začalo dělat líp, ale pořádně jsem neuseděla. Měla jsem výčitky, že nic nedělám, že mi doma práce stojí... Ale když jsem se do něčeho pustila, zdravotní stav mi to nedovolil. Na začátku července mi bylo nejlíp při chůzi. Zkusila jsem tedy naplánovat alespoň nějaké pěší výlety... Rozhledna Maruška Dvoupatrová dřevěná rozhledna ve valašském stylu byla veřejnosti zpřístupněna v roce 2014. Slouží také jako stanoviště Českého hydrometeorologického ústavu. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 12 metrů se před vámi rozprostře panorama Hostýnských a Vizovických vrchů, Javorníků nebo Moravskoslezských Karpat. Jurkovičova rozhledna Jméno rozhledna získala podle slovenského architekta Dušana Sámo Jurkoviče, který v

Náročné prázdniny

Letošní prázdniny mi začaly už na začátku června. Nějak jsem se snažila vyjít všem vstříc, dělat první poslední, nedokázala jsem říct ne, k tomu všemu nahromaděný stres za posledních několik měsíců a pak... Jednu neděli mi nebylo dobře. Jako bych byla po túře a večírku zároveň. Proležela jsem odpoledne s tím, že uvidím, jak mi bude další den a začnu to řešit. V pondělí se mi špatně i vstávalo, sotva jsem se oblékla... akorát jsem dětem přidělávala starosti. Ale byly zlaté a se vším mi pomohly. Jen jsem jim řekla, že pokud to nerozchodím, zůstanu doma. Při chůzi to vypadalo, že je vše v pořádku. I v práci se to dalo, jen jsem pak odpoledne byla děsně unavená. A v noci mi byla zima. V úterý už bylo všechno špatně. Z postele jsem nedokázala vstát. Když se mi to konečně povedlo, vypověděly mi službu nohy. "Je fakt zle," říkala jsem si a volala o pomoc mamce (zdravotní sestře). Chvíli to vypadalo na sanitku, ale nakonec s vypětím všech sil jsme se "nějak" přesunuly do ne