Přeskočit na hlavní obsah

Světlušky

Zjistila jsem, že nejlíp se mi pracuje pod tlakem, ve stresu a s deadline za krkem... Jinak si nedokážu vysvětlit, že vždycky kývnu na nějakou "mega akci", která má být hotová za pár dní.

Stejně jako loni dostalo se mi do rukou šití kostýmů pro taneční skupinu All Style Unit (loňské šití tady a tu). Minulý rok to však byly juniorky, letos ti nejmenší... Dvě skupiny dětí, dvě témata a celkem 36 kostýmů.

Světlušky mám na stole asi týden. Střídá se u mě radost i beznaděj, že to nestíhám... A když se nedaří, tak pořádně...

Zadání znělo jasně: šaty pro světlušku, volné, s delším zadním dílem, stuha v pase.

Hledala jsem inspiraci všude možně, prolistovala jsem časopisy... Až v jednom mě zaujal detail ramínek... Jde o stužku provlečenou  tunýlkem.

 Zdroj: časopis Ottobre

Nejdřív jsem měla ušít tři velikosti na zkoušku... Už na první pohled se mi cosi nezdálo. Byly široké a krátké. Začala jsem ztrácet hlavu, viděla jsem to černě. Po zkoušce jsem zjistila, že...
- jedny budu zabírat o 24! cm v obvodu hrudníku
- většinu pak "jen" o 16, popř. 8 cm
- všechny se pak budou prodlužovat až o 15! cm
Nevím, co jsem dělala, když jsem si chystala střihy, ale po úpravě už nevypadaly tak neforemně.
Stříhání mi zabralo asi šest hodin. Vzhledem k tomu, že zem je největší pracovní plocha, měla jsem po těch dvou stříhacích večerech otlaky na kolenou a skříplá záda. Při šití jsem zjistila, že jsem jedny střihla úplně blbě. Ale v tom množství - 21 ks - se to asi dalo čekat :) Naštěstí mám ještě materiál navíc.

A co vše bylo potřeba?
 - 17 m saténu

Zdroj: flex-tex
- cca 30 m žluté lemovky (na dolní kraj)

Zdroj: stoklasa

- 21 m lila atlasové stuhy

 Zdroj: stoklasa
 - 21 m saténové stuhy s květy


- a stovky metrů žluté nitě!

Chybí už jen pár detailů a můžu předávat. Před sebou mám však ještě dalších 15 kostýmů na téma Alchymisti. Ale o tom zase možná za týden. Každopádně první taneční soutěž je už 6. května!

A tady je výsledek na mých holkách... Alespoň pro představu.

 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Zklamání aneb Když se "daří", tak se daří!

První z náročných týdnů, které nás čekají, máme za sebou... A můžu teda říct, že jsem KO ještě teď!
Pondělí. Velikonoční tvoření ve škole. No jako proč ne. Všechno nachystáno, připraveno, člověk přijde k hotovému a odejde bez peněz, se spoustou výrobků a s Batmanem. Batman - super nápad, ale... po dvaceti minutách malování na obličej přišla půl hodina odličování. A nešlo to úplně lehce a bezbolestně.
*** Úterý. Velikonoční tvoření ve školce. Tady už to bylo horší. Ne organizačně ale prostorově. Žádná školní jídelna, ale třída Skřítků, malé stolky a spousta, spooousta maminek, tatínků, babiček či tetiček. U některých dětí jsem měla pocit, že patří k Hujerům a nakonec stejně tvořili dospělí a děti si hrály.

 *** Středa. Konečně měl přijít volný den a poklidná příprava na Velikonoce. Nakonec jsem řešila daně a taneční kostýmy, takže zase nic. *** Čtvrtek. Hurá, velikonoční prázdniny. Uklidím, vyperu, nachystám, koupím tatar, projdem trhy... O půl deváte telefonát ze školky a všechno je jinak. Že se če…

Prázdniny aneb Týden první

První den prázdnin a už od rána je potřeba zapojit je do práce :) Pěkně od půl deváté. A obíráme rybíz kuličku po kuličce, ať máme z čeho péct buchty :) Nakonec z toho máme dvacet "porcí", takže vystaráno...

*** Při úterní projížďce na koloběžkách si Agi, aniž bychom to tušili, uhnala úžeh. Středeční procházka k Bečvě a "kamenným sochám" tedy nakonec úplně nedopadla, ale než se úžeh projevil, myslím, že jsme si to užili.

A dokonce si děti oblíkly oblečky vyloženě hodící se na takovou "akci"...
A póza nakonec...

*** Čtvrtek Agi proležela s teplotama, tak jsme se pustili do úpravy balkónu. Počasí jako malované, takže jsme se na zaskleném balkóně málem uvařili... Ale - podlaha je hotová a konečně mám pěkné místečko na focení. I v zimě!

 *** V pátek po delší době zapršelo, ale nikomu to nevadilo :)

Nákres aneb Kabelka na přání

Čas od času mi napíše zákaznice, že by chtěla kabelku, kterou nemám v nabídce. Zůstane tvar, rozměr a pak... mám před sebou seznam požadavků a přání, co by kabelka měla a neměla mít... Cena se odvíjí podle obtížnosti, ale vesměs vždycky tak nějak vychází jako ty, co šiju běžně.
Po Vánocích se mi takové kabelky/tašky sešly tři. Ta nejobtížnější z nich je téměř hotová. Přišel mi nákres na čtverečkovaném papíře, s rozměry a barvami. Nejhorší bylo ve vodách internetu najít ten správný materiál.

Pak nákres přenést do střihu a vymyslet technický postup tak, aby šití bylo co nejjednodušší... No, s šitím předního dílu jsem si hrála celý den. Myslím, že to nakonec nedopadlo vůbec zle. Ale mít tuto kabelku ve stálé nabídce, musela bych zvýšit cenu.

Dnes mám před sebou už jen podšívku, nafotit, zabalit a odeslat.

Do konce týdne ještě musím zvládnou další dvě kabelky na přání. Jedna bude jednoduchá, černá, čtvercová a ta druhá z kočárkoviny pro čerstvou maminku. Každá taková kabelka či taška je pro mě…