Co to je teplákovina?
Teplákovina (= výplněk) je pletenina vyztužená výplňkovou nití. Mívá vyšší gramáž, je silnější (tzn. tlustší).
Nepočesaná teplákovina - rubová
strana se smyčka.
Počesaná teplákovina - rubová
strana s jemným chloupkem (smyčky jsou "rozčesány" do hladka).
Výplněk nebývá tolik
pružný, ale s elastanem je super!
Použití na tepláky, mikiny, sportovní oděvy...
Na začátku mého šití z maskáčové teplákoviny bylo přání jedné zákaznice, která si přála obléknout celou tříčlennou rodinu (čepice a tepláčky ve vel. 92, tričko ve vel. S/M a tepláky ve vel. S/M). Šití oblečení jsem potvrdila, aniž bych si předem spočítala spotřebu, takže jsem byla "nucena" improvizovat a doplňovat potištěnou teplákovinu jednobarevnou. Ale myslím, že jsem udělala dobře.
Nejjednodušší "nadstavování" nedostatku materiálu je pomocí členění nebo drobnými detaily.
Už při poloze namateriál, to přestala být sranda. Obrovské množství dílů... Jen teplákové kalhoty se skládaly z dvanácti částí (+ manžety, kapsy a pásek). Než jsem vůbec střihla do látky, bylo třeba jednotlivé díly pořádně označit - přední ani zadní díly nebyly symetrické.
Rozložení střihu zabralo dost času a neustále jsem jej musela přeskládávat.
Vpravo nahoře je ještě místo na přední díl trička a chybí střih pro dětskou čepici.
Až jsem byla konečně spokojená, pustila jsem se do stříhání. Zbyl jen jeden větší "cancour", který jsem použila na čepici, na kterou jsem při rozkládání střihu zapomněla.
Další hromádka, i když o dost menší, vznikla z doplňkové látky...
Při špendlení je důležité používat opravdu ostré špendlíky. I drobná nrovnost či ulomená špička může znamenat zatržení očka v materiálu.
Pak jsem se vrátila do dětských let a zaskládala si "puzzle" z látkových dílků... Jednotlivé části kalhot jsem pak dávala na samostatné hromádky a postupně sešívala.
Když byly všechny nohavice kompletní a nemusela jsem se bát zatoulánbí některé části, sešila jsem přední a zadní sed a maskáčové "cosi" se zase o něco víc přiblížilo kalhotám. Nastal čas na kapsy.
Na dětskou variantu jsem zvolila kulaté, na dospělou variantu pak klasické - klínové kapsy.
A tydy je vidět první detail... Krom bavlněné stužky s autíčkem na dětských tepláčcích je tu také společná barva nápletu na kapsách. Ta se pak bude opakovat i na manžetách a v pase.
Dalším krokem bylo začištění pasu. Zvolila jsem náplet o šířce 5 cm (tzn. 10 cm + 1 cm na švy) a požadovanou délku. Protože do nápletu dávám i gumu a často i šňůrku, ozdobila jsem přední část koženkovým obdélníčkem pro zpevnění dírek.
Horní pasový límec už je nachystaný na všívání - i s gumou. Pásek si rozdělím na čtvrtiny a značky přiložím na přední/zadní sedový šev a na boční švy.
Při všívání už "jen" rovnoměrně natahuju gumu a je hotovo!
Manžety sešiju, přehnu a všiju do nohavic.
Lze sešít na overlocku. Já tentokrát použila klasický stroj z důvodu zmenšení tloušťky materiálu ve švu.
Pak přišlo na řadu tričko. Střihově na něm nic nebylo. Mírně vypasované, klasické rukávy, řasení ve výstřihu. Rukávy jednobarevné, v dolní části "těla" náplet, který tričko prodlužuje. Tentokrát jsem nepoužila tmavě šedý náplet, ale mentolový.
Pokud tričko není nijak členěné (jako v tomto případě), stačí sešít náramenice, všít rukávy, začistit dolní kraj rukávů (coverlockem nebo dvojjehlou) a sešít spodní šev rukávu v návaznosti na boční šev trika.
Výstřih je zašištěný nápletem, ale...
Dalo by se i tak, jen já mám ráda dotažené ty detaily :) a tak jsem začistila i výstřih lemovkou...
Délku trička jsem pak zakončila "páskem" stejně jako na kalhotách, jen bez gumy.
A bylo hotovo:
Když už jsem měla toto všechno hotové a ctěla jsem dělat pořádek, vzpomněla jsem si na čepici! Nejdřív jsem se vyděsila, že mi nezůstal žádný materiál, ale nakonec jsem dostatečně velký kousek našla...
A stačí jen předat...
Cena kompletu: 1.500,- Kč
- čepice: 200,- Kč
- dětské tepláčky: 350,- Kč
- tričko: 400,- Kč
- tepláky: 550,- Kč
Komentáře
Okomentovat